LV | LT | RU

OLAS UN UZTURS

VESELĪGA UZTURA ŠĶĪVIS
Ēd daudzveidīgi, izdzer pietiekami daudz šķidruma un esi fiziski aktīvs!

Daudzveidīgs un sabalansēts uzturs ir svarīgs jebkurā vecumā, jo ne velti mēdz teikt “Mēs ēdam, lai dzīvotu, nevis dzīvojam, lai ēstu”. Galu galā – ikviens no mums vēlas justies labi, būt aktīvs un sasniegt iecerēto! Šķīvja princips ļauj vieglāk plānot maltītes, kā arī izprast, vai ēdam visas nepieciešamās uztura produktu grupas: dārzeņus, olbaltumvielas, pilngraudu produktus un citus ogļhidrātus, kā arī labos taukus.

Kāpēc kustība “Olas ir spēks!” ir izvēlējusies runāt par veselīgā uztura šķīvi? Olas nepārprotami ir maciņam draudzīgs superēdiens. Tās ir bagātas ar uzturvielām un olbaltumvielām, tomēr olas, tāpat kā cilvēks, nav vientuļa sala. Mēs aicinām likt olu klāt dārzeņiem, pilngraudu produktiem un citiem ēdieniem. Aicinām izmantot gan olu, gan pilnvērtīga uztura spēku. Lai katrs kumoss dod mums enerģiju un veselību!

25% PAR LABU PILNGRAUDU PRODUKTIEM VAI KARTUPEĻIEM! Dod priekšroku pilngraudiem un nepārstrādātiem graudiem: pilngraudu kviešiem, miežiem, grūbām, kinojai, auzām un brūnajiem rīsiem, kā arī produktiem, kas ir no tiem gatavoti. Šie produkti satur vērtīgas šķiedrvielas un mazāk ietekmē glikozes līmeņa svārstības asinīs nekā baltmaize, baltie rīsi un citi pārstrādātie graudu produkti. 25% IZMANTO OLBALTUMVIELU SPĒKU! Zivis, putnu gaļa, olas, pākšaugi, rieksti un piena produkti ir veselīgi un daudzveidīgi olbaltumvielu avoti. Šos produktus var daudzveidīgi gatavot - pievienot salātiem un dārzeņiem. Turklāt olas ir vērtīgs ikdienas uztura produkts, jo satur cilvēka organismam svarīgus vitamīnus (A, D, E, B2, B5, B12 grupas vitamīnus) un minerālvielas (folātu, fosforu, selēnu, dzelzi un cinku). Sarkano gaļu un tās izstrādājumus – bekonu, desas, cīsiņus u.tml. – lieto uzturā prātīgi. VESELĪGIE TAUKI - AR MĒRU Izvēlies veselīgas augu eļļas, piemēram, olīvu, linsēklu, ķirbju sēklu, rapšu, saulespuķu, zemesriekstu un citas eļļas. Izvairies no produktiem ar palmu eļļu, jo tā satur piesātinātos taukus, kas var paaugstināt holesterīna līmeni asinīs. Atceries: “zems tauku saturs” nav tas pats, kas veselīgs! 50% DĀRZEŅI, AUGĻI, OGAS LIELĀKĀ DAĻA MALTĪTES! 3:2 jeb trīs daļas dārzeņu, divas – augļu un ogu. Kombinē dažādas krāsas un veidu dārzeņus un augļus. Atceries: kartupeļi veselīga šķīvja kontekstā netiek uzskatīti par dārzeņiem, jo tie satur daudz vairāk ogļhidrātu nekā citi dārzeņi. 2-2,5 L UZŅEM PIETIEKAMI DAUDZ ŠĶIDRUMA! Dienā uz katru cilvēka ķermeņa masas 1 kg jāuzņem 30 – 35 ml šķidruma. Vismaz pusi no dienā nepieciešamā šķidruma daudzuma jāuzņem ar ūdeni, pārējais ar citiem veidiem, piemēram, zupu u.tml ESI AKTĪVS! Veselā miesā, vesels gars! Mēs saglabājam veselību un možumu, ja mūsu uzturs ir līdzsvarots un mēs paši esam kustīgi. Nav jānoskrien maratoni, var sākt ar izaicinājumu – staigāt katru dienu kājām vairāk!