LT | LV | RU

Kiaušiniai ir mityba

SVEIKOS MITYBOS LĖKŠTĖ
Valgykite įvairų maistą, gerkite pakankamai skysčių ir būkite fiziškai aktyvūs!

Įvairi ir subalansuota mityba svarbi bet kuriame amžiuje, nes ne veltui sakoma „Valgome, kad gyventume, o ne gyvename, kad valgytume“. Juk kiekvienas iš mūsų norime gerai jaustis, būti aktyvūs ir pasiekti tai, ką užsibrėžėme! Lėkštės principas leidžia lengviau planuoti valgymą, taip pat suprasti, ar vartojame visas reikalingas maisto produktų grupes – daržoves, baltymus, pilno grūdo produktus ir kitus angliavandenius, taip pat, ar įsisaviname geruosius riebalus.

Kodėl judėjimas „Kiaušinis – tai jėga!“ pasirinko kalbėti apie sveikos mitybos lėkštę? Kiaušiniai neabejotinai yra supermaistas – turtingas maistinių medžiagų, baltymų ir draugiškas piniginei, tačiau kiaušiniai, kaip ir žmonės, nėra vieniša sala. Kviečiame kiaušinį valgyti su daržovėmis, nesmulkintais grūdais ir kitais maisto produktais, raginame išnaudoti tiek kiaušinio, tiek visavertės mitybos jėgą. Tegul kiekvienas kąsnis suteikia mums energijos ir sveikatos!

25% PAR LABU PILNGRAUDU PRODUKTIEM VAI KARTUPEĻIEM! Dod priekšroku pilngraudiem un nepārstrādātiem graudiem: pilngraudu kviešiem, miežiem, grūbām, kinojai, auzām un brūnajiem rīsiem, kā arī produktiem, kas ir no tiem gatavoti. Šie produkti satur vērtīgas šķiedrvielas un mazāk ietekmē glikozes līmeņa svārstības asinīs nekā baltmaize, baltie rīsi un citi pārstrādātie graudu produkti. 25% IZMANTO OLBALTUMVIELU SPĒKU! Zivis, putnu gaļa, olas, pākšaugi, rieksti un piena produkti ir veselīgi un daudzveidīgi olbaltumvielu avoti. Šos produktus var daudzveidīgi gatavot - pievienot salātiem un dārzeņiem. Turklāt olas ir vērtīgs ikdienas uztura produkts, jo satur cilvēka organismam svarīgus vitamīnus (A, D, E, B2, B5, B12 grupas vitamīnus) un minerālvielas (folātu, fosforu, selēnu, dzelzi un cinku). Sarkano gaļu un tās izstrādājumus – bekonu, desas, cīsiņus u.tml. – lieto uzturā prātīgi. VESELĪGIE TAUKI - AR MĒRU Izvēlies veselīgas augu eļļas, piemēram, olīvu, linsēklu, ķirbju sēklu, rapšu, saulespuķu, zemesriekstu un citas eļļas. Izvairies no produktiem ar palmu eļļu, jo tā satur piesātinātos taukus, kas var paaugstināt holesterīna līmeni asinīs. Atceries: “zems tauku saturs” nav tas pats, kas veselīgs! 50% DĀRZEŅI, AUGĻI, OGAS LIELĀKĀ DAĻA MALTĪTES! 3:2 jeb trīs daļas dārzeņu, divas – augļu un ogu. Kombinē dažādas krāsas un veidu dārzeņus un augļus. Atceries: kartupeļi veselīga šķīvja kontekstā netiek uzskatīti par dārzeņiem, jo tie satur daudz vairāk ogļhidrātu nekā citi dārzeņi. 2-2,5 L UZŅEM PIETIEKAMI DAUDZ ŠĶIDRUMA! Dienā uz katru cilvēka ķermeņa masas 1 kg jāuzņem 30 – 35 ml šķidruma. Vismaz pusi no dienā nepieciešamā šķidruma daudzuma jāuzņem ar ūdeni, pārējais ar citiem veidiem, piemēram, zupu u.tml ESI AKTĪVS! Veselā miesā, vesels gars! Mēs saglabājam veselību un možumu, ja mūsu uzturs ir līdzsvarots un mēs paši esam kustīgi. Nav jānoskrien maratoni, var sākt ar izaicinājumu – staigāt katru dienu kājām vairāk!