LV | LT | RU


Avoti: 1, 2

Olas ir dzīvnieku izcelsmes olbaltumvielas, kas atstāj vismazāko klimata “pēdu”. Tādējādi olas ir ne tikai ieteicama veselīga uztura sastāvdaļa, bet arī palīdz saudzēt apkārtējo vidi. Turklāt Eiropas Savienība ir izvirzījusi olu ražotājiem stingras prasības, kas cita starpā attiecas arī uz vistu turēšanas nosacījumiem.

Saskaņā ar prognozēm olu lietošana tuvākajos gados palielināsies, taču Latvijas un Lietuvas iedzīvotāji gadā apēd mazāk olu, nekā vidēji Eiropā un ASV.

Viena cilvēka apēsto olu skaits gadā

Mūsu pirmais solis – jauna ES dzimušu olu atpazīšanas zīme, ko drīzumā redzēsi uz Latvijas Apvienotās putnkopības asociācijas biedru olu iepakojumiem veikalos. Kāpēc? Jo, mūsuprāt, ir svarīgi, lai ikviens pircējs izdara informētu izvēli, kādu produktu likt savā groziņā un celt galdā! ES olu ražotājiem ir jāizpilda krietni vairāk prasību nekā citu valstu pārstāvjiem, taču tas dod pārliecību par kvalitāti, vienādu procesu, drošu un rūpēm par vidi un dējējvistām.

Kādēļ Latvijā un Lietuvā ēd salīdzinoši maz olu?

Latvijas Apvienotās putnkopības asociācijas (LAPNA) pētījums atklāja, ka 80% Latvijas iedzīvotāju piekrīt apgalvojumam, ka olas ir veselīgs produkts, taču viņiem nav pietiekamu zināšanu par olu uzturvērtību un ražošanas standartiem.

Tikai 60% patērētāju ir informēti par to, ka olās tikpat kā nav ogļhidrātu, bet lielākā daļu tauku ir polinepiesātinātā taukskābe Omega-3. Starp citu, tieši šīs taukskābe samazina “sliktā” holesterīna līmeni, kā arī samazina sirds un asinsvadu, insulta un II tipa cukura diabēta saslimšanu risku.

Turklāt puse aptaujāto nezina, ka olas satur tādas uzturvielas kā cinku un selēnu. Visbeidzot, tikai 5% iedzīvotāju pievērš uzmanību olu marķējumam.

Mēs esam pārliecināti, ka informētības līmeņa par olām palielināšana palīdzēs Latvijas patērētājiem biežāk izvēlēties veselīgu uzturu. Tieši tādēļ LAPNA izstrādāja izglītojošu projektu “Olas ir spēks!”, kas ir ieguvis augstu novērtējumu un Eiropas Komisijas finansējumu.