LV | LT | RU

VISS PAR OLĀM

Eiropā visas olas iedala A kategorijas un B kategorijas produktos.

A kategorijas olas

A kategorijas olas ir piemērotas cilvēku uzturam, kā arī izmantošanai pārtikas un nepārtikas rūpniecībā.

A kategorijas olas netiek mazgātas vai tīrītas ne pirms, ne pēc šķirošanas. Turklāt tās neapstrādā konservācijas vajadzībām un neatdzesē zemāk par 5°C.

A kategorijas olas papildus klasificē pēc svara:

B kategorijas olas

B kategorijai atbilst olas, kuras neatbilst A kategorijas kvalitātes prasību robežlīmeņiem. Šīs olas ir paredzētas izmantošanai pārtikas vai nepārtikas rūpniecībā. Parasti no tām gatavo olu maisījumus, pulverus un dzīvnieku barību, kā arī izmanto, piemēram, ziepju un šampūnu ražošanā.

Krāsa

Lielākā daļa Eiropā ražoto olu ir divās krāsās – baltā vai brūnā. Čaumalas krāsa ir atkarīga no vistas šķirnes un spalvu krāsas.

Olas kvalitāte, garša un uzturvērtība nav atkarīga no krāsas, bet gan no vistu labturības (dzīves apstākļiem) un barības kvalitātes.

Marķējums

Olas “pilsonību” – izcelsmes valsti, ražotāju un vistas turēšanas apstākļus – viegli var noteikt pēc marķējuma, kas redzams uz tās sāna. Tas ir svarīgi, jo vissvaigākos produktus spēj piedāvāt vietējie olu ražotāji!

Koda pirmais cipars apzīmē dējējvistu turēšanas metodi, burti – izcelsmes valsti, bet tālākā ciparu kombinācija – novietnes identifikācijas numurs. Latvijā ražotajām olām to piešķir Pārtikas un veterinārais dienests.

Dējējvistu turēšanas metode

Jo mazāks ir skaitlis, kas norāda turēšanas metodi, jo labvēlīgākos apstākļos ir dzīvojusi vista.

0 – Bioloģiskos apstākļos turētu vistu olas

Vistas var brīvi pārvietoties kūtī un uzturēties ārā. Tās ēd bioloģisku pārtiku.

1 – Brīvos apstākļos turētu vistu olas

Vistas var brīvi pārvietoties kūtī un uzturēties ārā.

2 – Kūtī turētu vistu olas

Vistas tiek turētas kūtī, kur tās var brīvi pārvietoties ārpus sprostiem.

3 – Sprostos turētu vistu olas

Vistas tiek turētas sprostos, kur tām ir noteikts telpas izmērs uz vienu putnu, kas ir jānodrošina olu ražotājam.


Valsts kods

Latvijas veikalos tiek tirgotas dažādās valstīs ražotas olas. Būt informētam par izcelsmes valsti ir svarīgi, jo ne visur ārpus Eiropas ir stingra kvalitātes kontrole. Turklāt ievestajām olām mēdz būt īsi realizācijas termiņi.

Pievērsiet uzmanību kodiem:

LV – Latvija, LT – Lietuva, EE – Igaunija, PL – Polija, FI – Somija, UA – Ukraina.


Uzņēmuma novietnes identifikācijas numurs

Latvijā ražotājiem novietņu identifikācijas numurus piešķir Pārtikas un veterinārais dienests, kas arī regulāri kontrolē vistu turēšanas un olu ražošanas apstākļus. Ārpus Latvijas tapušajām olām identifikācijas numurus piešķir attiecīgo valstu pārtikas drošības uzraudzības dienesti. Lielās valstīs, piemēram, Vācijā identifikācijas numurs sākas ar tā reģiona kodu, kurā atrodas olu ražošanas uzņēmums.