LV | LT | RU

Doma laukumā svinēs Pasaules olu dienu

Lai pievērstu uzmanību olām, kā vērtīgam uztura produktam, kas ik dienu cilvēkam dod spēku, aicinām Latvijas iedzīvotājus uz kopīgu aktivitāti – zibakciju – Doma laukumā 14.oktobrī plkst. 11.00, veidojot kopīgu “Olas ir spēks!” atpazīšanas zīmi un ziedojot projektam “Paēdušai Latvijai”, informē Latvijas Apvienotās putnkopības asociācijas (LAPNA) izpilddirektore Anna Ērliha. 

Pasākuma mērķis ir parādīt spēku vairākās dimensijās – uzturvielas, kas ir olās, sniedz cilvēka ķermenim veselību un spēku, savukārt sabiedrība, kopīgi un vienoti rīkojoties, ar savu spēku spēj palīdzēt citiem.

“Šajā dienā rīkojam īpašu zibakciju, kurā aicinām iesaistīties dalībniekus, proti, kopīgi veidosim kustības “Olas ir spēks!” atpazīšanas zīme aptuveni 100 m2 platībā. Uzsverot olu nozīmi ikdienas uzturā, par katru atnākušo zibakcijas dalībnieku, Latvijas apvienotās putnkopības asociācijas biedri ziedos olas projektam “Paēdušai Latvijai”. Kopā mērķis ziedot 4500 olas!” skaidro Ērliha.

Pasaules olu diena tika pirmo reizi atzīmēta Vīnē 1996. gadā, kad tika nolemts svinēt olas spēku katra gada oktobra otrajā piektdienā. Kopš tā laika olu cienītāji visā pasaulē ir izdomājuši jaunus radošus veidus, kā godināt šo cilvēkiem tik ļoti nepieciešamo pārtikas produktu.

“Olbaltumvielas ir vienas no svarīgākajām uzturvielām cilvēka organismā. Ir būtiski turpināt izglītot sabiedrību par sabalansēta uztura nozīmi un to ietekmi uz veselību ilgtermiņā. Tādēļ arī vēršam uzmanību šim produktam ar dažādām aktivitātēm Pasaules olu dienā Doma laukumā un ne tikai,” piebilst Ērliha.

Katrs zibakcijas dalībnieks saņems olu iepakojumu un vēl citus pārsteigumus. Visiem kopā būs iespēja piedalīties unikālā pasākumā, parādīt kopējo spēku un palīdzēt mazturīgajām ģimenēm un senioriem.

Reģistrēšanās saite brīvprātīgajiem:

https://docs.google.com/forms/d/1P0Opt5pftfjlU8BqfWj2Ahn0-Ucp5AH479VsvIMo3Tk/edit 

Pasākumā norisināsies arī citas aktivitātes. Turpat uz vietas būs “Olas ir spēks!” pavāru busiņš, kurā bez maksas varēs nogaršot dažādus olu ēdienus. Kā arī Doma laukumā būs iespēja iegādāties olas tieši no ražotāja. Uz pasākumu aicināts ikviens sabiedrības loceklis, olu mīlis, sportists vai veselīga uztura piekritējs.

“Kāpēc ir svarīgi tieši šobrīd sniegt lielāku atbalstu trūkumā nonākušajām ģimenēm? Ir skaidrs, ka šobrīd ekonomiskā situācija valstī nav labvēlīga. Inflācija patēriņa preču cenām palielinās, apkures sezona ir teju sākusies, kas nozīmē, ka vismaz viena ceturtā daļa Latvijas iedzīvotāju, kas jau tagad ir pakļauti nabadzības riskam, nevarēs iegādāties pilnvērtīgu uzturu. Mēs vēlamies šīm ģimenēm sniegt tik ļoti nepieciešamo atbalstu”, skaidro XXX no Pārtikas bankas “Paēdušai Latvijai”. 

Jāpiebilst, ka “Olas ir spēks!” pavāru busiņš viesosies Mūkusalas biroji kompleksā no xx.00 līdz yy.00, bet no zz.00 līdz vv.00 pie birojiem Jaunajā teikā. Turklāt svinības turpināsies arī 15. oktobrī – Iecavā, kur 11.30 – 12.30 Iecavas stadionā būs iespēja gan nobaudīt olu ēdienus, gan piedalīties kopējā aktivitātē – kustības logo atveidē. 

Ola ir izcili daudzpusīgs proteīna avots, kas satur 13 dažādas būtiskas uzturvielas vienā garšīgā, pieņemamā veidolā. Olas vispusīgais labums sniedz daudz dažādu priekšrocību cilvēkiem jebkurā vecumā un dzīves posmā visā pasaulē. Kā piemēram, smadzeņu darbības uzlabošana, fiziskā spēka attīstīšana, bērna augšanas veicināšana – ola var visu!

Olas lietošanai uzturā ir vairāki ieguvumi veselībai. Ola ir viens no visvairāk barojošajiem pārtikas produktiem uz planētas, viena liela ola nodrošina 13 nepieciešamos vitamīnus un minerālvielas, un 6 g augstas kvalitātes olbaltumvielu jeb proteīnu. 

Daudzas no olās atrodamajām uzturvielām parasti tiek patērētas nepietiekami, taču tās ir nepieciešamas kā daļa no veselīga uztura, lai izvairītos no nopietnām veselības problēmām. To uzturvielu lieliskā biopieejamība jeb uzsūkšanās organismā (94% vārītām olām) nozīmē, ka olas spēj tieši uzlabot cilvēku veselību visā pasaulē, veicinot labāku dzīvi visiem. 

Augstais uzturvielu blīvums ļauj tām atbalstīt ķermeņa dabisko imūnsistēmu, veicināt fizisko augšanu un palīdzēt bērna smadzeņu attīstībai.

Kā arī pastāv ieguvums mūsu planētai. Olas ir zemas ietekmes olbaltumvielu avots, un tām ir vismazākā ietekme uz vidi no kopējiem dzīvnieku olbaltumvielu avotiem, un tās ir salīdzināmas ar dažiem augu izcelsmes pārtikas produktiem. 

Pārtikas banka “Paēdušai Latvijai” ir Latvijas Samariešu apvienības pārtikas programma. Tā palīdz trūcīgiem un maznodrošinātiem iedzīvotājiem, izsniedzot pārtikas pakas.

LAPNA kustība “Olas ir spēks!” turpina izglītot sabiedrību par dažādām niansēm, kas saistītas ar olu patēriņu ikdienā, tostarp arī par ES standartiem, kas vērsti uz dējējvistu labturību un olu kā pārtikas produktu drošumu.

Projektu “Olas ir spēks!” finansē Eiropas Savienība. Tomēr paustie uzskati un viedokļi ir tikai autora(-u) uzskati un viedokļi un ne vienmēr atspoguļo Eiropas Savienības vai Lauku atbalsta dienesta uzskatus un viedokļus. Ne Eiropas Savienība, ne Lauku atbalsta dienests ar tiem nevar tikt saukti pie atbildības.

Projekts “ES ražotu olu informācijas un veicināšanas pasākumi Latvijā un Lietuvā” (EU Eggxpert, projekta nr. 101046173)

Par LAPNA

Latvijas Apvienotā putnkopības nozares asociācija (LAPNA) ir dibināta 2006.gadā un tā apvieno gan lielos uzņēmumus, gan vidējos, gan nelielās saimniecības, kopumā vairāk nekā 50 biedru. LAPNA biedri saražo 95% nozares produkcijas. Tās mērķis ir pārstāvēt Latvijas putnkopības nozares pārstāvjus attiecībās ar Latvijas valsts un Eiropas Savienības institūcijām, kā arī attiecībās ar citiem publisko un privāto tiesību subjektiem, piedalīties putnkopības nozari reglamentējošo tiesību aktu izstrādāšanā un apspriešanā, veicināt labas ražošanas prakses un «Codex Alimentarius» ievešanu putnkopības uzņēmumos, sekmēt putnkopības uzņēmumu sadarbību ar pārtikas aprites uzraudzības iestādēm, kā arī veicināt zoonožu un citu infekciju izskaušanu putnkopības uzņēmumos.

Papildu informācija plašsaziņas līdzekļu pārstāvjiem:

Anna Ērliha, LAPNA Izpilddirektore, tel.26147764